"A néphagyományok feltárása egyáltalán nem szakmai ügy. Fontos feltétele ez a nemzeti, illetve nemzetiségi önismeretnek, létezésnek, az emberiség közös kulturális kincsestárához való méltó hozzájárulásnak."
Kós Károly
Vigyázzunk, hogy ne haljanak ki az éneklő népek, a mítoszalkotó népek, a képíró asszonyok és faragó emberek, mert az ember hal ki velük.
Őrizzük, gyűjtsük, terjesszük műveiket, tanuljunk tőlük, legyen eleven lelkünk eleven része; a népléttől el nem különült művészete, amely önmagát mondja, mint a természet,
S épp ezért bizonysága a múltnak és maradandóságnak."
(Juhász Gyula)
...a népi műveltségünk alapját jelentő kézművesség lényege, .., hogy értelmetlen tárgyakat magunk köré nem gyűjtünk. Galánfi András
Fazekasság
"Ezrével kell készíteni munkát, hogy a tapintás kifejlődjék. A munka folyamán legjobban szenved a hátgerinc s a két láb. Idegmunka, míg rá nem jön a tanuló a fogások titkára. Addig vergődik, kínlódik, tépelődik." - mesélték a mesterek.
Konczos Éva
„Csak ami tanít, csak azt érdemes
őrizni, védeni, mint az érdemet.
Nem regék habja, nem szép mesék:
asszonyok szőtték az idő köntösét,
az idő arcát férfiak faragták,
vetését vetették, termését aratták,
nem raktak falat itt az óriások,
a föld népe rakta, soha mások."
Magyari Lajos
Az Isten nem egyszerre teremtette a világot, hanem hat nap alatt. Mire int ez bennünket?
Elsősorban arra, hogy amit csinálunk, annak tervszerűnek kell lennie, azt fokozatosan, építkezve, megfontoltan kell végrehajtanunk. De leginkább arra tanít, hogy ne legyünk mohók, mert a világot csak lassan megismerve és küzdelem árán vehetjük birtokba.
„ A művészet lehet az egyik legfontosabb segítő eszközünk, mert a műalkotások őrzik - bár töredékesen, vagy jelentős módosulásokkal - azokat a jeleket, jelrendszereket, amelyek megismerésével közelebb juthatunk önmagunk és ezáltal a valóság megismeréséhez.."
„Ahhoz, hogy megértsük őseink gondolkodásmódját és ezáltal saját hagyományainkat, szükségünk lesz intuitív képességeink mozgósítására."
...az esztétikai tevékenységet már az őskezdeteknél ott találjuk, mint az ember sajátos adottságát, tehát ősjelenségként kell értékelnünk. Hamvas Béla szerint, amikor az ember rádöbbent arra, hogy életéből hiányzik a harmónia, felvett egy követ a földről és rajzolni kezdett a barlangja falára. A művészet ily módon a hiány megszépítése, és mint ilyen, egyidős a bűnbeesett emberrel."